O nás

O nás

Naše firma Qvevri wine s.r.o. se specializuje na dovoz velmi kvalitních, exkluzívních a unikátních vína z Gruzie. Tato vína jsou jedinečná díky odrůdám a technologiím, které byly použity při výrobě. Jak je známo, mnohdy jsou vinařské regiony rozkládající se pod pohořím Kavkaz, mezi Černým a Kaspickým mořem považovány za "Kolébku vinařství ". Zaměřujeme se na dovoz z vinařství s menší produkcí kvalitních vín, typických pro danou oblast, která jsou striktně kontrolována. Mnohdy jsou hrozny místních odrůd pěstovány v bio režimu nebo pochází z organické produkce s vysokým podílem ruční šetrné práce. Mezi tato vinařství patří Shumi winery v oblasti Kakhetie na východě Gruzie. Taktéž nabízíme organizaci a vedení soukromých degustací vín pro firmy i soukromé skupiny  a vinařské přednášky na míru.

Shumi winery 

Vinařství Shumi se nachází v největším vinařském regionu Kakhetie na východě Gruzie. Bylo založeno již v roce 1997 a první sklizeň proběhla v roce 2001. Od roku 2004 vinařství spolupracuje s francouzským enologem Jean Michel Ferrandezem. Shumi winery bylo oceněno na mnoha mezinárodních vinařských soutěžích, doposud 194 ocenění. Je držitelem certifikace EN ISO 9001:2000 a ISO 22000. Vinařství již v roce 2005 začalo jako první v regionu s biovinařstvím, nyní prochází transformací na biodynamickou produkci, což je metoda pěstování révy bez chemických látek a v souladu s přírodou a frázemi měsíce. Vinice se nachází v jedinečných mikrozónách jako Napareuli, Tsinandali, Mukuzani a dalších.

Alazani winery

Vinařství Alazani se nachází na velmi zvláštním místě z pohledu gruzínské vinařské historie. Alazani se nachází ve vesnici Kardenakhi. Mnoho domů a rodin bylo spjato s pěstováním révy a právě název vesnice od této skutečnosti pochází. Jak již bylo řečeno, každý dům / dveře měly révu, a odtud také pochází název - „Kari“ (dveře) a „Venakhi“ (réva) - „Kardenakhi“. V roce 1970 bylo vinařství jedním z největších v oblasti Kavkazu. Tehdy ovšem pod celosvazovým řízením Sovětským svazem, které se zaměřovalo spíše na kvantitu. Tato skutečnost však již nyní neplatí a vinařství se specializuje na vysoce kvalitní vína, která navazují na odkaz historické výroby v dané oblasti. Společnost po rozpadu SSSR dlouho chátrala avšak byla obnovena v roce 2016 - najali špičkové odborníky, zrekultivovali mnoho vinic a zainvestovali do technologií. Dalo by se říci, že vinařství povstalo z popela. Nynější zázemí umožňuje vyrábět víno podle tradičních gruzínských, tak dle moderních evropských technologiích. „Alazani“ zachází s gruzínskou vinařskou historií s velkou odpovědností a vyrábí „tradiční víno tradičně“ - víno v kvevri se vyrábí stejnou metodikou, jako před tisíci let. Během přibližně 8000 let prošlo gruzínské víno mnoha změnami - změny se týkaly jak výsadby vinice, tak kvašení hroznů. Proto se společnost „Alazani“ snaží zavést inovace v gruzínském vinařství a díky dokonalé kombinaci nových technologií a tradičního přístupu usiluje o rozvoj gruzínské kultury vína.

Ve vinařství „Alazani“ se vyrábí široká škála vín. Spektrum je široké i díky mnoha méně známým odrůdám, ale také tradičním kultivarům této oblasti. Mezi mnohými jsou pro výrobu špičkových vín požívány odrůdy: Saperavi, Rkatsiteli, Tsitska, Tsolikouri, Tsarapi, Tavkveri, Krakhuna, Chinuri a Kakhuri Mtsvane.

Proč "Vína z kolébky vín"?

Podle historických pramenů se právě v oblasti dnešní Gruzie, Arménie a Ázerbajdžánu zrodila 8000 let trvající tradice a umění výroby vína. Tato oblast je bohatá na místní odrůdy, které nikde jinde na světě narostou, tyto jsou nazývány "autochtonní". Těmito odrůdami jsou například Rkatsiteli, Mtsvane, Saperavi a Kisi. Autochtonní odrůdy přináší i náročným konzumentů široké spektrum chutí a aromat, která nenabízí běžně pěstované odrůdy révy vinné v Evropě. Široká chuťová a aromatická paleta může být doplněna tóny, které přináší metoda výroby v kvevri.

Co je "kvevri" nebo "qvevri?

Vína označena "kvevri" byla vyrobena tradičními metodami kvašením podrcených hroznů v keramických nádobách zvaných "kvevri" nebo anglicky "qvevri". Tyto nádoby jsou zakopány v zemi po hrdlo, mají konický tvar a jsou z neglazované keramické hlíny. Právě optimální tvar nádoby, porézní struktura materiálu umožňující mikrooxidaci a umístění kvevri v zemi, které zajišťuje teplotní stálost, jsou nepostradatelné pro správný technologický postup výroby. 

Technologie výroby 

sekce je v přípravě