O nás

O nás

Naše firma Qvevri wine s.r.o. se specializuje na dovoz velmi kvalitních, exkluzívních a unikátních vína z Gruzie. Tato vína jsou jedinečná díky odrůdám a technologiím, které byly použity při výrobě. Jak je známo, mnohdy jsou vinařské regiony rozkládající se pod pohořím Kavkaz, mezi Černým a Kaspickým mořem považovány za "Kolébku vinařství ". Zaměřujeme se na dovoz z vinařství s menší produkcí kvalitních vín, typických pro danou oblast, která jsou striktně kontrolována. Mnohdy jsou hrozny místních odrůd pěstovány v bio režimu nebo pochází z organické produkce s vysokým podílem ruční šetrné práce. Mezi tato vinařství patří Shumi winery v oblasti Kakhetie na východě Gruzie. Taktéž nabízíme organizaci a vedení soukromých degustací vín pro firmy i soukromé skupiny  a vinařské přednášky na míru.

Shumi winery 

Vinařství Shumi se nachází v největším vinařském regionu Kakhetie na východě Gruzie. Bylo založeno již v roce 1997 a první sklizeň proběhla v roce 2001. Od roku 2004 vinařství spolupracuje s francouzským enologem Jean Michel Ferrandezem. Shumi winery bylo oceněno na mnoha mezinárodních vinařských soutěžích, doposud 194 ocenění. Je držitelem certifikace EN ISO 9001:2000 a ISO 22000. Vinařství již v roce 2005 začalo jako první v regionu s biovinařstvím, nyní prochází transformací na biodynamickou produkci, což je metoda pěstování révy bez chemických látek a v souladu s přírodou a frázemi měsíce. Vinice se nachází v jedinečných mikrozónách jako Napareuli, Tsinandali, Mukuzani a dalších.

Alazani winery

Vinařství Alazani se nachází na velmi zvláštním místě z pohledu gruzínské vinařské historie. Alazani se nachází ve vesnici Kardenakhi. Mnoho domů a rodin bylo spjato s pěstováním révy a právě název vesnice od této skutečnosti pochází. Jak již bylo řečeno, každý dům / dveře měly révu, a odtud také pochází název - „Kari“ (dveře) a „Venakhi“ (réva) - „Kardenakhi“. V roce 1970 bylo vinařství jedním z největších v oblasti Kavkazu. Tehdy ovšem pod celosvazovým řízením Sovětským svazem, které se zaměřovalo spíše na kvantitu. Tato skutečnost však již nyní neplatí a vinařství se specializuje na vysoce kvalitní vína, která navazují na odkaz historické výroby v dané oblasti. Společnost po rozpadu SSSR dlouho chátrala avšak byla obnovena v roce 2016 - najali špičkové odborníky, zrekultivovali mnoho vinic a zainvestovali do technologií. Dalo by se říci, že vinařství povstalo z popela. Nynější zázemí umožňuje vyrábět víno podle tradičních gruzínských, tak dle moderních evropských technologiích. „Alazani“ zachází s gruzínskou vinařskou historií s velkou odpovědností a vyrábí „tradiční víno tradičně“ - víno v kvevri se vyrábí stejnou metodikou, jako před tisíci let. Během přibližně 8000 let prošlo gruzínské víno mnoha změnami - změny se týkaly jak výsadby vinice, tak kvašení hroznů. Proto se společnost „Alazani“ snaží zavést inovace v gruzínském vinařství a díky dokonalé kombinaci nových technologií a tradičního přístupu usiluje o rozvoj gruzínské kultury vína.

Ve vinařství „Alazani“ se vyrábí široká škála vín. Spektrum je široké i díky mnoha méně známým odrůdám, ale také tradičním kultivarům této oblasti. Mezi mnohými jsou pro výrobu špičkových vín požívány odrůdy: Saperavi, Rkatsiteli, Tsitska, Tsolikouri, Tsarapi, Tavkveri, Krakhuna, Chinuri a Kakhuri Mtsvane.

Proč "Vína z kolébky vín"?

Podle historických pramenů se právě v oblasti dnešní Gruzie, Arménie a Ázerbajdžánu zrodila 8000 let trvající tradice a umění výroby vína. Tato oblast je bohatá na místní odrůdy, které nikde jinde na světě narostou, tyto jsou nazývány "autochtonní". Těmito odrůdami jsou například Rkatsiteli, Mtsvane, Saperavi a Kisi. Autochtonní odrůdy přináší i náročným konzumentů široké spektrum chutí a aromat, která nenabízí běžně pěstované odrůdy révy vinné v Evropě. Široká chuťová a aromatická paleta může být doplněna tóny, které přináší metoda výroby v kvevri.

Co je "kvevri" nebo "qvevri?

Vína označena "kvevri" byla vyrobena tradičními metodami kvašením podrcených hroznů v keramických nádobách zvaných "kvevri" nebo anglicky "qvevri". Tyto nádoby jsou zakopány v zemi po hrdlo, mají konický tvar a jsou z neglazované keramické hlíny. Právě optimální tvar nádoby, porézní struktura materiálu umožňující mikrooxidaci a umístění kvevri v zemi, které zajišťuje teplotní stálost, jsou nepostradatelné pro správný technologický postup výroby. 

Technologie výroby 

sekce je v přípravě 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení